Tulajdonképpen akár szerencsésnek is mondhatjuk magunkat, hogy egy olyan korban élünk, amikor a számos választási lehetőség mellett akár úgy is dönthetünk, hogy a megújuló energiát választjuk.
Az ilyen természeti erőforrásokat hasznosító háztartási erőművek egyre inkább elterjednek, mind nagyobb és nagyobb szeletet uralnak a fűtési- és energiapiacon.
Ez több szempontból is üdvös, hiszen amellett, hogy minden egyes ilyen háztartással csökken az összesített károsanyag-kibocsájtás, azt is mutatja, hogy egyre többen kívánnak (legalább részben) függetlenedni a hálózatoktól, szolgáltatóktól.
Mivel az elektromosság már gyakorlatilag minden háztartásban elérhető (kevés elszigetelt példától eltekintve), így felvetődik a kérdés, hogy miért ne használjuk hát fűtésre is a világítás és az eszközeink, gépeink üzemeltetése mellett?
A hőszivattyú rendszer pedig egy kifejezetten kívánatos befektetés lehet, hiszen még a többi fűtési módhoz képest is alacsony a fogyasztása, és nagy a hatékonysága!
Érdekel, hogy hogyan működik, és mi teszi ilyen vonzóvá?
Járj utána velünk!
Ha esetleg még nem hallottál róla, vagy éppen nem találtál érthető, kielégítő magyarázatot a kérdésre, akkor engedd meg, hogy röviden elmagyarázzuk!
Kezdjük magánál az elnevezésnél: miért is nevezzük szivattyúnak?
A klasszikus értelemben egy szivattyú arra jó, hogy vizet (vagy más folyadékot) akár kézi, akár gépi erővel egyik helyről a másikra juttasson.
Na de a hőt hogyan lehet szivattyúzni, mikor nem folyékony, sőt, halmazállapota sincs?
Pedig mindezek ellenére valóban arról van szó, hogy a hőszivattyú hőenergiát csoportosít át egyik helyről a másikba, jelen esetben egy kültéri közegből az otthonodba.
Teszi ezt a hőelvonás segítségével, ugyanis bármi, ami melegebb -273 °C-nál, azaz az abszolút nulla foknál, az tárol magában hőenergiát, és ki is lehet vonni belőle.
Igen, pontosan emiatt működőképes a rendszer akkor is, ha odakint csikorgó fagy van, nem kell tehát amiatt aggódnod, hogy télen fűtés nélkül maradsz.
Annak ellenére, hogy a hőszivattyú rendszerek megújuló energiát, vagyis valamilyen kinti közeg hőenergiáját hasznosítják, az üzemeltetéséhez még szükség van elektromosságra is.
Vagyis a hőszivattyú nem önellátó, illetve nem önfenntartó, külső energiaforrást igényel, amit fedezhetsz hálózati áramról, vagy akár kombinálhatod napelemes rendszerrel is.
Emiatt azonban nem feltétlenül kell aggódnod, ugyanis a hőszivattyúk nem fogyasztanak olyan sokat, mintha minden helyiségedet külön-külön például elektromos konvektorral fűtenéd, másrészt elérhetőek bizonyos kedvezményes tarifák is, de erről majd később.
Összességében tehát lényegesen jobban jöhetsz ki a komplett ingatlanod fűtésével, ha hőszivattyút üzemeltetsz.
A hőszivattyú rendszerek aszerint csoportosíthatóak, hogy milyen közegből vonnak el hőenergiát, és milyennek adják azt tovább.
Ennek megfelelően megkülönböztethetünk
Ez utóbbiról kicsit bővebben még annyit, hogy a talajkollektoros verzió a föld legfelső rétegéből gyűjt hőenergiát 1-2 méret mélységből, nagyobb területen, míg a talajszondás változathoz igen mély, 100-200 méteres mélységbe kell lefúrni, ahol a geotermikus hőt vonja ki a rendszer.
Azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy azok a hőszivattyúk, melyekhez fúrás szükséges, engedélykötelesek, és lényegesen magasabb a kivitelezési költségük.
Mint azt láthattad, a hőszivattyú rendszerek túlnyomórészt vízmelegítésre alkalmasak, azaz első sorban a központi fűtésrendszered vizének melegítésére.
Teljesítménytől függően alkalmazhatjuk őket padló- és radiátorfűtésre is, bár a padlófűtéses megoldás elterjedtebb, mivel az alacsonyabb hőmérsékletű vizet igényel, és így nincs szükség akkora energiafelhasználásra.
Ettől függetlenül egy erősebb készülék segítségével, radiátorokkal is ugyanúgy fűthetünk, mintha cirkófűtésünk lenne.
Vannak aztán olyan változatok is, melyekkel akár a használati melegvizünket is előállíthatjuk, így nincs szükség többé átfolyós vízmelegítőre vagy bojlerre sem.
Sőt, ha valaki igazán szeretne kihasználni egy nagyobb teljesítményű hőszivattyú rendszert, akkor a medence vizének fűtése is kivitelezhető!
Azonban ahhoz, hogy mindez tényleg működőképes legyen, egyvalami esszenciálisan szükséges: az alapos és körültekintő felmérés és tervezés!
Ha nincs a rendszer az egyéni igényeidhez igazítva, akkor képtelen lesz ellátni a feladatát, és csak ráfizetés lesz az egész.
Ahogy ígértük, nem megyünk el szó nélkül a hőszivattyú üzemeltetésének lehetőségei, költségei mellett sem, elvégre ez is egy olyan kérdés, ami meghatározó lehet Számodra.
Igen, mint arról már szó volt, a hőszivattyú elektromosságot igényel, különben nem működik, nem képe önfenntartásra.
Viszont ami lényeges, és kifejezetten kedvező lehet a döntéshozatalban, az az áramszolgáltatóktól igényelhető H tarifa, mely kimondottan hőszivattyúkra és más megújuló energiás rendszerekre lett kitalálva!
Ez egy kedvezményes, időszakosan elérhető áramtarifa, amihez külön mérőóra tartozik, és csak a hőszivattyú köthető rá.
Viszont az igénylésével lényegesen csökkenthető a rendszer üzemeltetési költsége, és az évnek abban a szakaszában, amíg elérhető, így jelentősen csökken a fűtési költség.
Ami pedig ennél is kedvezőbb, az a napelemes rendszerrel való kombinálás, hiszen ilyenkor ténylegesen megközelíted az önfenntartóságot azzal, hogy a hőszivattyú üzemeltetéséhez használt energiát is Te állítod elő.
Ha mindezek után Te is elgondolkodtál rajta, hogy érdemes-e befektetni egy hőszivattyú rendszerbe, és a jövőben alacsony költségek mellett, megújuló energiával fűteni az otthonodat, hát csak egyetérteni tudunk.
Egyáltalán nem véletlen, hogy ez az egyik legnépszerűbb háztartási kiserőmű-fajta, és egyre többen döntenek a kiépíttetése mellett.
De ha egyszerűen csak valamilyen egyszerűbb, más típusú elektromos fűtésre vágysz, az is teljességgel érthető, és jó helyen is jársz nálunk!
Ha kitöltöd és elküldöd ajánlatkérő adatlapunkat, akkor a lakóhelyed szerint területileg illetékes partnerünk Veled is felveszi a kapcsolatot, és elmondhatod neki az elképzeléseidet!
Lépj hát egy nagyot a tisztább, hatékonyabb fűtés felé, és válts elektromosra!
Tudni szeretnéd, hogy hőszivattyúval vagy klímával lenne-e érdemes fűteni? A válasz megadása nem is olyan magától értetődő, de mi igyekszünk segítséget nyújtani a számodra!
A hőszivattyú egy kiváló befektetés, ami mostanra annyira nyilvánvaló, hogy talán beszélni is kár róla. De mennyi a megtérülési ideje ennek a beruházásnak?
Egy hőszivattyú rendszer kiépítése, telepítése és beüzemelése, lássuk be, nem kevés költséggel jár. De vajon mi mindennel kell számolnod, ha ilyen irányú terveid vannak?
Az újépítésű ingatlanokra vonatkozó szabályok 2024-től megkövetelik a BB besorolást és a megújuló energia használatát. Hőszivattyú rendszerrel mindez gyerekjáték lesz!
Sokakban, így Benned is felmerülhet a kérdés: vajon egy gázkazán lenne jobb döntés, vagy egy hőszivattyú rendszer? Ennek a témának járunk most utána kicsit alaposabban!
Ne bajlódj a magas gázszámlákkal és drága szerelőkkel! Válassz egy előnyös és komfortos fűtésrendszert, ami még az ökológiai lábnyomodnak is jót tesz! A megoldás hőszivattyú fűtés!
Szeretnéd kihasználni a házad alatt csörgedező talajvizekben rejlő lehetőségeket? A víz-víz hőszivattyú rendszerrel a vízben rejlő energiákkal befűtheted az otthonodat! Tudj meg róla többet!
Ha szeretnél egy praktikus és gazdaságos fűtési rendszert az otthonodba, akkor a levegő-víz hőszivattyút Neked találták ki! Olvasd el bejegyzésünket és ismerd meg ezt a kivételes lehetőséget!
Kényelem és környezetvédelem kéz a kézben: ez a hőszivattyús padlófűtés! További jó hír, hogy nem csak a környezetet, hanem a pénztárcád is védi ez az innovatív megoldás.
Nehéz eldönteni, hogy a hagyományos gázkazánnal, vagy inkább az újabb, még kevésbé elterjedt hőszivattyúval fűts? Összegyűjtöttünk néhány szempontot, ami megkönnyítheti a választást!
A hőszivattyú az egyik legtakarékosabb módja a fűtéshez szükséges hőenergia előállításának. Egy hőszivattyús bojlerrel ráadásul még a melegvíz-ellátást is hatékonyan megoldhatod!
Valószínűleg Téged is foglalkoztat a kérdés: mi mindentől függhet egy hőszivattyú rendszer ára? A felvetés összetett, de igyekszünk mindenre kiterjedő választ adni!
Vajon milyen fűtésrendszerrel lehet a leghatékonyabban kihasználni a hőszivattyúk adta lehetőségeket? Jó lesz a régi, vagy újra lesz szükség? Most megtudhatod a választ!