Még ha elsőre furcsának is tűnik, bizony lehetséges, hogy a kinti zimankós hidegből hőt nyerjünk és azáltal fűtsük a házunkat.
Ehhez nyújtanak hatékony megoldást a hőszivattyúk.
A hőforrás alapján négyféle típusba sorolhatjuk:
Mind a négy több pozitív tulajdonsággal is rendelkezik, viszont a két legtöbbször alkalmazott hőszivattyú a levegő-víz és a levegő-levegő hőszivattyúk.
A levegő-víz hőszivattyú megnevezése a hőforrás és a fő leadó környezet kombinációjából következik, vagyis a levegő (forrás) és a víz (leadó közeg).
Ismerjük meg jobban a levegő-víz hőszivattyút!
Ami a működését illeti, hasonló, mint egy hűtőszekrény, vagy mint egy klíma, légkondi, vagyis levegő-levegő hőszivattyú.
A legalapvetőbb különbség a levegő-víz hőszivattyú és a klíma között, hogy az előbbi esetben nem konkrétan a levegőt fűti fel a beltéri egység, hanem a közvetítő közeget (vizet) hűti vagy fűti egy hőcserélő segítségével.
A levegő-víz hőszivattyú pozitív tulajdonsága, hogy a levegő-levegő hőszivattyúkkal ellentétben mindössze egy beltéri modulra van szüksége ahhoz, hogy a fűtéshálózaton átjusson a meleg víz a hőleadókhoz a felhasználás helyszínére.
Az előbb említett hőleadásra több minden is alkalmas lehet: falfűtés, padlófűtés, radiátor, mennyezet hűtés-fűtés stb.
Ezeken kívül bizonyos levegő-víz szivattyúk alkalmasak arra is, hogy használati melegvizet állítsanak elő.
A levegő-víz hőszivattyúkat könnyen és gyorsan lehet telepíteni, hatósági engedély sem szükséges a rendszer kiépítéséhez.
Amennyiben egy újépítésű házról vagy lakásról van szó, akkor akár olcsóbban is kijöhetünk mintha gázfűtést vezetnénk be.
A neve alapján kikövetkeztethető, hogy a levegőből nyeri a hőenergiát a levegő-víz hőszivattyú.
Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy a téli fagyos, akár -20-25°C-os levegőből lehet energiát kivonni.
Pedig, ha belegondolunk, hogy az abszolút nulla fok -273°C akkor ehhez képest az előbbi -20°C egészen melegnek tűnhet.
Ebből következik, hogy a levegő hőtartalma meglehetősen magas, és a hőszivattyúk ezt az energiát nyerik ki.
Maga a berendezés két modulból áll (egy kint és egy bent), és ezeknek a beszerelése igazából nem igényel semmilyen plusz előkészületet, mindössze a szükséges helyet kell biztosítani neki.
A levegő-víz hőszivattyú egy optimális megoldás lehet, mivel
Igazából az a lényeg, hogy a hőt egy kompresszor forgatja, a hűtőköri egység viszi és szivattyúzza a melegebb részről a hidegebb pont irányába.
Ezt úgy kell érteni, hogy a kompresszor tulajdonképpen egy körfolyamatot folytat, ami sokkal hatékonyabb teljesítményt produkál, mint bármelyik elektromos fűtés.
A többi elektromos fűtés ugyanis legfeljebb azt az energiát képes leadni, amit felvett, vagyis legfeljebb 1 kW fűtőenergiát állít elő 1 kW áramból.
Ezzel szemben a hőszivattyú ugyanennyi áramból képes akár 3-7-szeres energia leadására is, de ez persze függ attól is, hogy milyen minőségű készülékünk van és, hogy milyen a külső hőmérséklet.
A levegő-víz hőszivattyúk esetében általában két féle típusról lehet beszélni.
A monoblokk hőszivattyúk lényege, hogy a hőszivattyúk beltéri és kültéri egység egy modulba van építve, ami leegyszerűsíti a telepítést, így nem kell kifejezetten hőszivattyú szerelőt hívni, hogy bekösse, elég egy vízszerelő is.
Arra viszont figyelni kell, hogy a lehetséges fagyást megelőzve fagyálló folyadékkal töltsük fel a rendszert.
Emiatt a készülék hatásfoka pár százalékkal romlik, de összességében a monoblok hőszivattyú többnyire az olcsóbb megoldások közé tartozik.
A levegő-víz szivattyúk másik fajtája a split, vagyis osztott hőszivattyú.
Ez a verzió két részre osztott: a beltéri és a kültéri egységre, amelyek között a hűtőkört és a vezérlést ki kell építeni, amihez már mindenképpen klíma-hőszivattyú szakembert kell hívni.
Viszont nem szükséges fagyállót használni ezeknél a típusoknál.
Helytakarékosság gyanánt a használati melegvíz-tartály és a hőszivattyú beltéri egysége akár egyben is kivitelezhető.
Ezutóbbinak a beszerelése is könnyebb, kevesebb munkát és alapanyagot igényel, jóval esztétikusabb megjelenés szempontjából is, mintha külön lenne a két rendszer.
Igaz, hogy a levegő-víz szivattyúknál a COP (vagyis az az arányszám, ami az energiahatékonyságot mutatja) valamivel kisebb értékű, mint mondjuk a talajszondás hőszivattyú esetében.
A COP egyébként a hányadosa a leadott fűtőteljesítményhez felvett elektromos teljesítmény értékének, és minél magasabb ez az érték, a hőszivattyúnk annál jobb hatásfokon működik.
Azonban a Magyarországon általános hőmérsékleti viszonyok tekintetében egy megfelelő, többnyire ideális megoldás lehet a levegő-víz hőszivattyú, mivel alapvetően egy nagyszerű hatékonyságú szerkezet és alacsony befektetési költségekkel kivitelezhető.
Ami a hőszivattyús rendszer előnyei közé sorolható, hogy ha biztosítva van az áramellátás, akkor szinte bárhova telepíthető és működtethető függetlenül a földrajzi adottságoktól.
A telepítésnek alacsonyak a plusz előmunkálatai és költségei, és ennek köszönhetően a beruházás összegét kordában lehet tartani.
Az alacsony telepítési költségekhez képest a megtérülési idő nem sok, főleg ha a COP 3.5-4.2 értékeket ad.
Ami a hátránya, hogy a hőszivattyú által megtermelt hő a kinti hőmérséklettől is függ.
Előfordulhatnak olyan szélsőségesebb időjárási körülmények, amikor szükség van némi rásegítésre és ez az üzemeltetés hatékonyságát csökkentheti, ami által növekedni fognak a költségek.
Ha kérdésed van a levegő-víz hőszivattyúkkal kapcsolatban vagy esetleg már el is döntötted, hogy szeretnél befektetni egy ilyen rendszerbe, akkor töltsd ki űrlapunkat, hogy partnereink minél előbb munkához láthassanak!
Ne bajlódj a magas gázszámlákkal és drága szerelőkkel! Válassz egy előnyös és komfortos fűtésrendszert, ami még az ökológiai lábnyomodnak is jót tesz! A megoldás hőszivattyú fűtés!
Szeretnéd kihasználni a házad alatt csörgedező talajvizekben rejlő lehetőségeket? A víz-víz hőszivattyú rendszerrel a vízben rejlő energiákkal befűtheted az otthonodat! Tudj meg róla többet!
Ha szeretnél egy praktikus és gazdaságos fűtési rendszert az otthonodba, akkor a levegő-víz hőszivattyút Neked találták ki! Olvasd el bejegyzésünket és ismerd meg ezt a kivételes lehetőséget!
Kényelem és környezetvédelem kéz a kézben: ez a hőszivattyús padlófűtés! További jó hír, hogy nem csak a környezetet, hanem a pénztárcád is védi ez az innovatív megoldás.
Nehéz eldönteni, hogy a hagyományos gázkazánnal, vagy inkább az újabb, még kevésbé elterjedt hőszivattyúval fűts? Összegyűjtöttünk néhány szempontot, ami megkönnyítheti a választást!
A hőszivattyú az egyik legtakarékosabb módja a fűtéshez szükséges hőenergia előállításának. Egy hőszivattyús bojlerrel ráadásul még a melegvíz-ellátást is hatékonyan megoldhatod!
Valószínűleg Téged is foglalkoztat a kérdés: mi mindentől függhet egy hőszivattyú rendszer ára? A felvetés összetett, de igyekszünk mindenre kiterjedő választ adni!
Vajon milyen fűtésrendszerrel lehet a leghatékonyabban kihasználni a hőszivattyúk adta lehetőségeket? Jó lesz a régi, vagy újra lesz szükség? Most megtudhatod a választ!